Doprovodný kulinářský program festivalu

Součástí filmového festivalu Kino Asia bude i letos přehlídka toho nejzajímavějšího, co současná brněnská gastro scéna nabízí v oblasti asijské pouliční a domácí kuchyně. Na každý festivalový den jsme vybrali tým reprezentující odlišné asijské stravovací kultury, které pro vás připraví to nejlepší ze své regionální kuchyně. V doprovodném gastro programu našeho filmového festivalu spojí své síly amatérští i profesionální kuchaři, z Brna i ze vzdálených koutů Asie, aby vás na pět festivalových dní pomohli přenést nejen audiovizuálně ale i chuťově a čichově do zcela unikátního prostředí vzdáleného Orientu. Ochutnáte korejská národní jídla, svěží japonské sushi variace, originální vysokohorské speciality z málo známého Bhútánu, nová kulinářská překvapení z nám stále chuťově bližšího Vietnamu, nebojácné experimenty čínské kuchyně od party Chinatown Brno a na závěr rozloučení s festivalem nad vroucí miskou nefalšovaného ramenu od nejnovějšího přírůstku do brněnsko-asijské gastromapy, bistra Ramen Brno.

› › Raut napříč východní Asií ‹ ‹

Středa 12.12. – JAPONSKO / KOREA / VIETNAM – Leitnerka 18:00

Zahajovací hostinu pro vás formou originálních jednohubek tří velkých národních asijských kuchyní připraví dva prověření kulinářští nadšenci z loňského ročníku japonští Edosushi (edosushi.cz) a korejská Sem tam Lucie spolu s naším hlavním pátečním gastro překvapením, vietnamskou partou Zase Rýže (zaseryze.cz). Zahajovacího rautu se může zúčastnit každý festivalový host s platnou vstupenkou na zahajovací film (Nesmrtelná vdova) a těšit se může na toto úžasné menu:

 • Onigiri s lososem teriyaki
 • Japonské age dashi tofu
 • Temaki s krevetou v tempuře
 • Korejský kimbap
 • Gaji namul
 • Mini kimči palačinky
 • Lepkavá rýže s červenými arašídy a sušeným vepřovým masem
 • Vietnamský marakujový nápoj
 • Moravské víno…

› › Kinley – kuchařka z Himaláje ‹ ‹

Čtvrtek 13.12. – BHÚTÁN – Leitnerka od 16:00

V čtvrtek provoní Leitnerku pochoutky z dalekého a vysokého Bhútánu. Pro festivalové hosty i náhodné kolemjdoucí je připraví rodilá Bhútánka Kinlay Seden, která na Masarykově univerzitě absolvuje doktorské studium pedagogiky. Nabídla se podělit o některé oblíbené domácí recepty z tohoto mýty opředeného a těžce přístupného regionu Himálají. V Bhútánu údajně žijí nejšťastnější lidé na celé zeměkouli a tak přijďte ochutnat jejich štěstí přinášející pokrmy:

 • Kewa datshi (brambory s chilli sýrem)
 • Hoentey (bhútánské plněné knedlíčky)
 • Phaksha paa (smažené plátky vepřového s celými chilli papričkami a horskou zeleninou) s rýží
 • Norsha paa (dušené hovězí s chilli a zeleninou) s rýží
 • pálivá bhútánská chilli omáčka

› › Zase Rýže ‹ ‹

Pátek 14.12. – VIETNAM – Leitnerka od 13:00

Pravidelné aktivity brněnsko-vietnamské party, která si říká Zase Rýže zahrnují mnoho různorodých aktivit: provozování webového portálu zaměřeného na asijskou gastronomii; kurzy vaření vietnamské kuchyně; prezentace vietnamské a asijské kultury na veřejnosti, provázení lidí po vietnamské tržnici; pořádání událostí, kde lze ochutnat zajímavá jídla a vidět na vlastní oči Asii. Letos přijali pozvání na festival Kino Asia a připraví nám následující vietnamské pochoutky:

 • Bánk bao – kynuté knedlíky plněné směsí hub, masa, vejce a mnoho jiných.

› Způsob přípravy je inspirovaný jihočínským dim sumem, rozdíl je ale v typu těsta. Vietnamský bánh bao je výborný díky nadýchanému kynutému těstu a skvělými náplněmi. Často se s nimi setkáte jako s typickou pouliční stravou ve velkých vietnamských městech, ať už ve slaném nebo sladkém provedení.

 • Bánh mì xá xíu – bagety plněné masem marinovaným ve stylu xá xíu.

› Vietnamská kuchyně je známá svojí kombinací gastronomických postupů z různých koutů světa. Mezi ně patří i bánh mì xá xíu. Bánh mì (v překladu bageta) je původem z Francie a xá xíu (způsob marinování masa po Kantonsku) zas pochází z Číny. Vietnamci vědí, jak dobrá jídla spojit dohromady.

www.zaseryze.cz

› › Chinatown Brno ‹ ‹

Sobota 15.12. – ČÍNA – Leitnerka od 13:00

Brno ještě svou skutečnou čínskou čtvrť nemá, ale jednou jí mít bude! A abyste to v Brně do té doby přežili, máte tady partu nadšenců, která si říká Chinatown Brno. Prasečí nožky pomalu tažené, dršťky po pekingsku, smradlavé tofu, extra pálivé čuáry, zákusky plněné červenou fazolí, čajové vejce, ujgurský naan tvrdý jako kámen nebo pivo točené do igelitových pytlíků. Téhle partě vysloužilých sinologů nejde o vaše peníze, o úhledné servírování ani o slávu na Instagramu. Jediné co je zajímá, je ukázat vám čínské jídlo tak, jak ho sami poznali na čínských ulicích a ve čínských vývařovnách.

facebook.com/chinatownbrno

› › Ramen Brno ‹ ‹

Neděle 16.12. – JAPONSKO – Bistro Ramen Brno (Václavská 16) od 13:00 do 15:30

Porci ramen nutno zakoupit v předprodeji za speciální festivalovou cenu 100 Kč nebo s následujícím filmem (Lei Lei: pásmo animovaných filmů) za 150/125 Kč.

Zakoupit nutno s předstihem zde:   

Nedělní oběd s miskou vroucího ramenu bude speciálním rozloučením s festivalem Kino Asia 2018. Využili jsme toho, že nedaleko klubu Leitnerka se objevilo v Brně první opravdu podařené ramen bistro. A tak zveme všechny naše festivalové diváky a fanoušky na ochutnávku tohoto jednoduchého gastro zázraku který nedaleko Mendláku vaří parta, která si říká jednoduše RAMEN BRNO. Sami o sobě říkají: “Ramen mění svou tvář s každým kuchařem, který ho vaří, a s každou zemí, ve které se vaří. Toto je věc, která nás nadchla, svým způsobem volnost inspirace, ale zároveň určitá pravidla, které dělají ramen ramenem.” Jan a Jirka, dva bývalí kolegové z pražské restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise, kteří společně vybudovali svůj Ramen Bar v Brně, vás zvou na své dvě nejvychytanější varianty:

 • Tonkotsu Ramen

› Silný vepřový vývar se základem Shoyu Taré, opečená krkovice s olejem za spáleného česneku, čajové vejce, sezam a nakládaný zázvor, bambus.

 • Miso Vege Ramen

› Čistě zeleninový vývar se sušenými Shitake a řasou Kombu, provařený s červenou a žlutou miso pastou a servírovaný s čajovým vejcem, opečeným Pak Choi, sezamem, chilli olejem a houbami na kyselo.

ramen-brno.cz