West of the Tracks

铁西区

Tiexi qu

  • Čína, 2002, 551 minut (240 + 176 + 135), barevný.
  • V původním znění s anglickými titulky / in Chinese with English subtitles.
  • Žánr: Dokumentární
  • Režie, Kamera, Střih: Wang Bing
  • Zvuk: Lin Xudong
  • Produkce: Wang Bing,  The Hubert Bals Fund of the Rotterdam Festival

Čínský solitér Wang Bing patří ke světově nejuznávanějším dokumentaristům. Ve své tvorbě se věnuje důkladné reflexi čínské minulosti, odvrácené straně ekonomické prosperity a osudům těch, kteří by svůj příběh jinak nemohli vypovědět: obyvatelům rurální Číny, sirotkům, migrantům, dělníkům či těžařům ropy nebo pacientům psychiatrické léčebny. Ve svém debutovém snímku, dnes již legendárním devítihodinovém West of the Tracks, se hlavními protagonisty stávají chátrající továrny, koleje a ubytovny. A také lidi, kteří mezi nimi živoří.

Wang Bing svůj první, a dodnes patrně stále nejvýznamnější, opus natočil bez oficiálního povolení v  rozmezí tří let na počátku nového milénia, kdy čínská ekonomika procházela proměnou z  centrálně řízeného hospodářství na tržní. Tento bolestivý přechod se odrazil v  průmyslové oblasti Tie Xi v čínském městě Šen-jang. Z  kdysi prosperujících továren zbyly trosky a všichni stálí zaměstnanci odešli.

West of the Tracks je rozčleněno do tří částí. První z nich, příhodně nazvaná „Rust“ (Rez), vyobrazuje rozpadající se a rezavějící továrny zapadlé ve sněhu a na první pohled zcela odříznuté od okolního světa. V „Remnants“ (Pozůstatky) Wang Bing líčí intimní portrét zbylých obyvatel ubytovacího komplexu Rainbow Row ležícího poblíž továren. Nejdůsledněji se Wang Bing soustřeďuje na skupinku teenagerů, plahočících se duchů bez ambicí a budoucnosti. A konečně „Rails“ (Koleje) jsou tragickým dvojportrétem otce, sběrače kovu, a syna.

West of the Tracks